Pierwszy dzień festiwalu seriali w Katowicach

[…] można powiedzieć, że byłem zdumiony, że w Polsce do tej pory nie było festiwalu poświęconemu serialom, a Polacy kochają seriale i jestem przekonany, że ta impreza, będzie imprezą cykliczną […]. Katowice dokonały fantastycznego wyboru, że zdecydowały się przyjąć ten festiwal do siebie, a myślę, że przez trzy dni jest tutaj co robić. Ja się nie mogę doczekać dyskusji panelowych i bardzo na nie liczę, oczywiście nie tych z moim udziałem, ale tych naprawdę fajnych […].  Zapraszam naprawdę do bawienia się i przy okazji do nauczenia, bo ja akurat wierzę, że dzisiaj seriale są […] wrotami do wiedzy i naprawdę można się wiele z nich o świecie dowiedzieć […]

Mówił dzisiaj Bartosz Węglarczyk, dyrektor artystyczny, podczas śniadania prasowego. Po spotkaniu z organizatorami udaliśmy się prosto do głównego hallu, gdzie w punktach informacyjnych wolontariusze wskazywali odpowiednie sale seminaryjne.
Od godziny 10:00 niektórzy z uczestników brali udział w  warsztatach z charakteryzacji, prowadzonych przez Stuarta Conrana. Prawdziwa zabawa zaczęła się jednak dopiero od godziny 12:00, kiedy rozpoczęto prowadzenie pierwszych paneli i prelekcji. Na samym początku w panelu otwierającym festiwal, o historii i kondycji seriali rozważali Bartek Węglarczyk, Marta Wawrzyn oraz Wojtek Krzyżaniak. W strefie dziecięcej Studio Filmów Rysunkowych Bielsko Biała stworzyło świetne, dawne klimaty. O 14:00 drużyna z VHS Hell poprowadziła panel „Kasety w odcinkach”. Niestety, nie mogłem uczestniczyć, gdyż… akurat korzystałem z usług strefy gastronomicznej i popijałem kawę z jednego z food tracków. Dwie godziny później jednak załapałem się na panel „Czy leci z nami pilot? Najdziwniejsze, niesprzedane piloty seriali”.
W tym samym czasie fani „Gry o tron” mieli okazję wziąć udział w panelu „Co w Westeros piszczy”. Piątkowy dzień był bardzo poświęcony serialowi, który powstał na podstawie książek George’a R. R. Martina. O 13:30 w Sali Balowej rozpoczęły się eliminacje w konkursie wiedzy z serialu. Godzinę później kontynuowano serię paneli, tym razem o religiach Westeros. Godzina  15:00 była tym, na co wszyscy czekali najbardziej. W hallu głównym można było ustawić się w kolejce po autograf i zdjęcie z aktorami serialu „GoT” – Benem Cromptonem i Hafþórem Juliusem Björnssonem. Tłum ludzi był tak duży, że nie wystarczyło czasu, by każdy mógł spotkać ulubionych aktorów, dlatego zdecydowano o kolejnym podpisywaniu, jednak dopiero po godzinie 18:30. W między czasie o 16:00 odbywał się panel „Ciekawostki Siedmiu Królestw”, następnie „Człowiek spoiler i inni, czyli aktorzy w Grze o Tron„. Po 18:00 odbyło się ostatnie spotkanie związane z tym serialem, spotkanie typu question & answer z wyżej wspomnianymi celebrytami.  Ostatnim akcentem jest projekcja dwóch odcinków – „Winds of Winter” i „Battle of Bastards” na dużym ekranie.
O godzinie 20:00 pierwszy dzień koncertem zakończył zespół Wicked Heads.