Mowa jest srebrem, a „Milczenie”…?

Niedawno na ekranach kin pojawił się najnowszy film w reżyserii  Martina Scorsese  – „Milczenie”. W rolach głównych produkcji udział wzięli między innymi Andrew Garfield, Adam Driver czy Liam Neeson. Wczoraj odbył się wielki finał Oscarów 2017, „Milczenie” natomiast znalazło się na liście nominowanych. Czy faktycznie jest tak dobre?

SILENCE by Paramount Pictures, SharpSword Films, and AI Films

Przenieśmy się do siedemnastowiecznej Japonii. Kraj ten nie jest spokojny. Może aktualnie wolny jest od wojen militarnych, aczkolwiek jedna z najważniejszych bitew – bitwa religijna – toczona jest bez ustanku. Japońskie władze nie chcą dopuścić, by ich obywatele wierzyli w coś lub kogoś innego, niż Buddę. Z tego też względu, powołana inkwizycja, niszczyć ma wszystkie obozy chrześcijańskich wiernych, w szczególności tych z księżmi i misjonarzami.

Kiedy do katolickiej Portugalii dochodzą plotki o tym, iż podobno jeden z najważniejszych misjonarzy – ojciec Ferreira – miał wyrzec się wiary, jego byli uczniowie nie mogą uwierzyć w te wiadomości. Kapłani Rodrigues i Garupe wyruszają więc w podróż, by odnaleźć domniemanego księdza-apostatę. Przekonać się, czy to, co szepczą ludzie, to prawda.

SILENCE by Paramount Pictures, SharpSword Films, and AI Films

Nie zdają jednak sobie sprawy, jak wielkie niebezpieczeństwo będzie czekało na nich w kraju kwitnącej wiśni. Poddani zostaną niejednokrotnie próbom, które sprawić mają, by sprzeniewierzyli się Bogu.

Okaże się, że tylko Jemu będą mogli zaufać i w pełni się oddać. Czy jednak ich modlitwy zostaną wysłuchane? A może w odpowiedzi otrzymają jedynie… milczenie?

Director, Martin Scorsese on the set of the film SILENCE by Paramount Pictures, SharpSword Films, and AI Films

W najnowszym filmie Scorsese poruszona została ważna tematyka, jaką jest swoboda. W tym wypadku mówimy o siedemnastowiecznej Japonii, w której tępiono chrześcijaństwo. Ludzie jednak, jak to w ich naturze, nie chcą podporządkować się władzy. Nie chcą myśleć i żyć jak Cesarz – to z reguły prości chłopi, którzy zamiast oddawać pokłony Buddzie, wolą całować krzyż, który  skrzętnie ukrywają wśród swych majdanów. I choć są to wieśniacy, cały dzień spędzający na polu, to tak naprawdę walczą o dobro, które nawet w dwudziestym pierwszym wieku stanowi dobro luksusowe – a jest nim… wolność. Nie tylko ta fizyczna, ale przede wszystkim wolność intelektualna: słowa i wyznania. To wszystko reżyser próbuje ukazać w swoim filmie – w dość indywidualny, nietypowy sposób, każdy z bohaterów bowiem odgrywa walkę. Walkę o dobro innych, o swoje bezpieczeństwo, ale przede wszystkim walkę o swoje przekonania.

Andrew Garfield as Father Sebastião Rodrigues in the film SILENCE by Paramount Pictures, SharpSword Films, and AI Films

W głównej roli w filmie występuje Andrew Garfield. Aktor młodego pokolenia, prawdopodobnie wschodzące gwiazda Hollywood. Wieku 34. lat my już bowiem za sobą kilka znanych ról, wystąpił między innymi jako Spiderman w dwóch częściach „Fantastycznego Spider-Mana” (2012-2014). Garfield gra nie tylko superbohaterów – wcielił się też w rolę szeregowego Dossa w ubiegłorocznej produkcji  „Przełęcz ocalonych”, za którą został nominowany został do Oscarów. I faktycznie, rola ojca Rodriguesa wychodzi mu całkiem nieźle, choć to nie on w „Milczeniu” przewodzi prym. W porównaniu bowiem z innymi postaciami, takimi jak ojciec Garupe (w tej roli A. Driver) czy Mokichi (S. Tsukamoto) wypada niestety dość miałko.